Domáce müsli tyčinky

Minulý mesiac sme vás informovali aj o nekvalitných müsli tyčinkách, Tvária sa zdravo, no sú plné cukru, nezdravých tukov a emugátorov. V špecializovaných obchodoch sa dajú kúpiť aj kvalitné müsli, no sú väčšinou o niečo drahšie, takže si ich nemôže dovoliť každý. Ako alternatívu k nim, vám preto ponúkame recept na domáce müsli tyčinky.

Nátierky, margaríny, paštéty – svätá trojica chutí

Je tak skvelé natrieť si na chlieb pripravenú pikantnú, masovú, či kuraciu nátierku. Jednoduchá príprava, skvelá chuť a ešte niečo robíme pre svoje zdravie, keďže výrobca deklaruje, že dodal, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu či vitamíny. Vždy ale treba spozornieť, ak do jedla treba niečo pridávať. Logicky mu niečo musí chýbať a pravdu povediac, obvykle to najhlavnejšie – výživa.

Potrebujete poradiť? Máme pre Vás konzultáciu s odborníkom ZADARMO Chcem konzultáciu zadarmo

Cereálie alebo čo jeme, keď máme chudnúť?

Zdravé stravovanie zažíva v posledných rokoch značný boom. Obchody sú plné obalov so štíhlymi nohami a lákavými teóriami, že stačí za hrsť müsli a už robíte niečo pre svoje zdravie. Túžba byť fit je stará ako ľudstvo samo. No a preto si na tejto premise postavili svoj biznis opäť len obchodníci. Často s pocitom vyvolaným reklamou konzumujeme predražené a len málo prospešné jedlá, zatiaľ, čo skutočne zdravá a efektívna strava nie je ani drahá, ale zato úžasne výživná.

8 neprekonateľných dôvodov prečo jesť menej sacharidov - ôsma časť: zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení

Znižovanie príjmu sacharidov v strave vedie k väčšiemu úbytku tuku a zlepšeniu zdravia viac, ako rôzne nízkotučné a vysoko sacharidové diéty. V tejto sérii článkov vám vysvetlíme prečo.

Každý vie byť viac “bio” - mäsko od poľovníka, vajíčka od babičky, šalát zo záhrady…:)

Čím viac “bio”, tým lepšie pre vás. Niektoré moderné “bio-hity” sú len zbytočne predražené potraviny bez akýchkoľvek benefitov oproti klasickým potravinám. Ale nie je na škodu snažiť sa kupovať alebo inak získať (nazbierať si napríklad) potraviny, ktoré majú k prírode čo najbližšie. Lesné ovocie priamo z lesa. Čerstvá divina od poľovníka. Vajíčka či kuracie mäso od babičky...je to obrovské plus pre vaše zdravie!

Dobré veci môžu byť veľmi chutné veci

Skúste niekedy navštíviť bio-obchod a pokupujte si na skúšku najrôznejšie veci. Budete prekvapení, aké sú niektoré z nich zdravé a zároveň vynikajúce. Nájdete tam napríklad náhrady cestovín alebo najrôznejšie náhrady vašich obľúbených omáčok - kečup, horčica, sójová omáčka... a všetky so zaručene lepším zložením a často dokonca i lepšou chuťou!

Ako na chorobu, krok 2 - dočasne spravte v strave niekoľko opatrení

Skúste týchto pár jednoduchých opatrení:

  • dočasne obmedzte v strave bielkoviny a tuky a vyhľadávajte takmer iba ovocie a  zeleninku - uľavíte na chvíľu tráveniu a dáte svojmu telu priestor, aby sa samo liečilo. Zároveň dostanete patričnú dávku vitamínov a minerálov
  • pite dostatok tekutín, ale zbytočne to nepreháňajte, neprinesie to žiadne urýchlenie hojenia, skôr naopak - veľký prebytok tekutín môže uškodiť
  • cesnak či cibuľa sú výborní pomocníci

Ako na chorobu, krok 1 - začnite v hlave

Najdôležitejší krok je v hlave - nesnažte oklamať samých seba, že vám nič nie je a že vy skrátka nemôžete byť chorí! Ale môžete:) Len si to racionálne pripustite a začnite podnikať patričné kroky k tomu, aby ste sa čo najskôr uzdraveli. Nenúťte sa do ničoho, všetko robte s kľudom a presne tak, ako vám dovoľuje váš zdravotný stav.

Ako účinne predchádzať únave? Snažte sa vyhýbať veľkým výkyvom glykémie.

Ak často trpíte únavou, dôvodom môžu byť nesprávne stravovacie návyky. Ak máte v strave často a veľa sacharidov, spôsobujete si veľké výkyvy v hladinách glykémie. Takže inak povedané, ak si dáte na raňajky napríklad müsli, tak energia zo sacharidov rýchlo príde ale aj rýchlo odíde a vy sa cítite unavení a túžite po ďalších sacharidoch. Kontrolujte si preto príjem sacharidov - a budete možno zaskočení, ale obzvlášť ráno! Preto sme sa aj vo FitListe snažili jedálničky zostavovať tak, aby Vám v priebehu dňa udržali relatívne stabilnú hladinnu glykémie.

Cibuľové ponožky na zastavenie začínajúcej choroby? (len ak si trúfate)

Ak si trúfate, vyskúšajte tento náš trik - nasekajte si cibuľu a vložte si ju na noc do ponožiek! Tak aby bola aj na chodidlách, aj na priehlavkoch. Radšej aj dva páry ponožiek, aby ste trochu minimalizovali arómu cibule:) Ako to funguje? Ťažko povedať, ale funguje:) Pravdepodobne dokáže cibuľa cez nervové dráhy stimulovať prekrvenie nosovej a ústnej sliznice. Vyskúšajte, uvidíte:)

5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší - piata časť: Získajte správny pomer rybieho oleja k ostatným tukom

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. V záverečnej časti si povieme pár návrhov, ako získať správny pomer rybieho oleja k ostatným tukom. 

Najúčinnejší boj so svalovicou? Obyčajný ľahký pohyb!

Svalovica po dobrom tréningu je často príjemná záležitosť. Niekedy je však neznesiteľná a dokáže nám riadne skomplikovať bežné fungovanie. Ako s ňou najúčinnejšie bojovať? Keď je najhoršie, rýchlu úľavu vedia poskytnúť aj rôzne protizápalové lieky typu ibalgin. Tým najúčinnejším prostriedkom je však pohyb. Prečo? Pretože svalovica nie je nič iné ako mnoho mikro-poranení vnútri svalov. V týchto poraneniach prebiehajú zápalové procesy, ktoré pociťujeme ako svalovicu. A na poranenia je najúčinnejšie rozprúdiť krvný obeh, nech nám do poranených miest prúdi čo najviac živín a rýchlejšie sa zahojíme. Dostatkom tekutín tomuto procesu pomôžeme ešte viac. Takže žiaden kľudový režim proti svalovici - ale prechádzky a ľahučké pohyby, ktoré nám rozprúdia krv v žilách:)

5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší - štvrtá časť: Rybí olej na zlepšenie citlivosti na inzulín a zrýchlenie metabolizmu

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. Zlepšená citlivosť na inzulín a zrýchlenie metabolizmu - aj toto sú jedny z mnohých výhod rybieho tuku!

Kokosový olej je blahodárny aj mimo kuchyne!

O priaznivých účinkoch kokosového oleja sme si už vraveli napríklad aj v tomto videu. Kokosový olej však má mnoho iných priaznivých účinkov aj mimo kuchyne. Vedeli ste napríklad, že kokosový olej môžete použiť aj ako telové mlieko po kúpeli? Po holení? Na vlasy? Ako masážny krém? Ako mlieko po opaľovaní? Ako balzam na pery? Na bielenie zubov? Na dezinfekciu ústnej dutiny alebo rán? (na tieto účely odporúčame panenský, aromatický kokosový olej)

5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší - tretia časť: Rybí olej znižuje zápaly, zlepšujúc stavbu tela

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. V tejto časti sa vám pokúsime objasniť to, ako môže zníženie zápalových procesov pomôcť k lepšej kompozícii tela. 

Aj v časovej tiesni sa dá kvalitne zacvičiť - držte sa klasiky - ťažké cviky a intenzita

Ak vás tlačí čas a stíhate len krátky tréning, skúste to nasledovne: Po dôkladne rozcvičke odcvičte tie najlepšie, najúčinnejšie základné cviky, najlepšie pospájané do tzv. “supersérií” alebo do troj- či štvorsérií. Vyberajte z týchto cvikov: drepy, výpady, zhyby, bench press, kliky, príťahy v predklone, tlaky na ramená. Takže napríklad striedate kliky a príťahy v predklone s minimálnymi prestávkami. Môžete skúsiť napríklad tabata systém - teda 20 sekúnd cvičíte jeden cvik, potom 10 sekúnd oddych, 20 sekúnd cvičíte druhý cvika a opäť 10 sekúnd oddych. Takto zopakujte 4 kolá.

5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší - druhá časť: Rybí olej pomáha budovať svalstvo

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. Táto časť popisuje mechadnizmy, na základe ktorých pomáha rybí tuk budovať svalstvo. 

Na otravné kŕče môže pomôcť magnézium ale aj obyčajná voda, soľ alebo draslík

Nepríjemné kŕče otravujú nejedného z nás. Horčík (magnézium) môže byť tým chýbajúcim prvkom, takže doplniť horčík môže byť dobrý nápad. Nemusí sa však vždy jednať len o horčík. Problémom môže byť napríklad aj nedostatok tekutín alebo nevyvážený pomer medzi sodíkom a draslíkom. Takže napríklad ľudia, ktorí v snahe o schudnutie úplne vylúčia soľ môžu s kŕčmi bojovať tiež.

5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší - prvá časť: Rybí olej vám pomôže zbaviť sa telesného tuku

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. V tejto časti sa pozrieme na jeho potenciál pri zbavovaní sa telesného tuku. 

Aj mimo domu a pri “nestíhačkách” sa dá zdravá strava zvládať! Chce to len trošku snahy:)

Skúste tieto jednoduché rady:

  • kopec zdravých jedál si viete nabaliť aj doma za minútku, čo poviete na kombinácie niektorých z nasledujúcich potravín, ktoré si nevyžadujú žiadnu prípravu: šunka, kvalitný syr, olivy, cottage cheese, kvalitná proteínová tyčinka, tvaroh, kvalitný jogurt, oriešky, lesné ovocie…..?
  • ak sa musíte stravovať niekde v reštaurácii, vždy si viete vybrať aj zdravšiu (a stále veľmi chutnú) alternatívu alebo minimálne si viete vybrať “menšie zlo”. Čo takto šalát s mäskom? Alebo menšia porcia sacharidov k hlavnému jedlu?

Ako, kedy a kde získať karnitín

Určite ste už všetci počuli o karnitíne a o jeho využití pri chudnutí. No viete čo to vlastne je, pre koho je určený, ako funguje a aké mnohostranné je jeho využitie? V tejto sérii mini-článkov o karnitíne sa dozviete všetko potrebné:)

Svätý grál pri snahe o peknú postavu: naučte sa narábať so sacharidmi

Ak je medzi makroživinami (bielkoviny, tuky, sacharidy) jeden kľúčový element, s ktorým sa treba naučiť správne zaobchádzať, tak sú to sacharidy. Dostatok kvalitných bielkovín a tukov je základ a mal by byť ako u ľudí, čo chcú pribrať a tiež u ľudí, čo chcú schudnúť. Kľúčové sú ale sacharidy. Ak usilujete o zníženie hmotnosti, mali by ste znížiť aj príjem sacharidov a obmedziť ich konzumáciu napríklad na obdobie po tréningu. Ak chcete hmotnosť zvýšiť, tak ich konzumácia po tréningu je nevyhnutná a zároveň je žiadaná aj v iných častiach dňa. Ak nepriberáte (a chceli by ste) - zvýšte ich porcie. Ak nechudnete (a chceli by ste), ich porcie znížte.

Škorica - vynikajúca voľba na sladkú kuchyňu

Ak v kuchyni nepoužívate škoricu, mali by ste ju určite skúsiť. Škorica pomáha zvyšovať inzulínovú senzitivitu, takže sa hodí jednak pre cukrovkárov druhého typu a tiež pre všetkých, ktorí sa usilujú o úpravu svojej hmotnosti. Ďalej znižuje prejavy reumatizmu, upravuje cholesterolový profil, je účinná v boji proti infekciám a má tiež mnoho iných priaznivých účinkov. Výborne sa hodí do sladkých pokrmov - ako napríklad ku kvalitnému gréckemu jogurtu s ovocím a orieškami:)

Kurkuma - vynikajúca voľba na slanú kuchyňu

Kurkuma - toto indické korenie, ktoré je nenahraditeľnou zložkou kari, má veľmi priaznivé zdravotné účinky. Nemala by preto chýbať v žiadnej zdravej kuchyni. Je to silný antioxidant, má protizápalové účinky a pomáha tiež pri žalúdočných problémoch. Skvelo sa hodí napríklad do ryže, alebo aj ako súčasť zmesi korenín, ktoré použijete na mäso či zeleninku.

Kofeín alebo iné stimulanty Vás skvelo nakopnú na tréning

Vieme, aké je to náročné po celom dni v práci, alebo skoro ráno, dokopať sa cvičiť. Veľmi účinné je dať si 30-40 minút pred výkonom silnú kávu, alebo iný kofeínový prípravok. Alebo môžete vyskúšať nejaký komplexný stimulant, ktorý okrem kofeínu obsahuje napríklad tiež beta alanín, taurín, či iné povzbudzujúce látky.

Ak ste zvyknutí piť veľmi veľa kávy a kofeín na vás už nemá povzbudzujúce účinky, skúste na niekoľko dní príjem kofeínu znižovať až sa dostanete úplne na nulu. A po pár týždňoch bez kofeínu budete naňho opäť senzitívni!

Karnitín zvyšuje výkonnosť

Určite ste už všetci počuli o karnitíne a o jeho využití pri chudnutí. No viete čo to vlastne je, pre koho je určený, ako funguje a aké mnohostranné je jeho využitie? V tejto sérii mini-článkov o karnitíne sa dozviete všetko potrebné:)

Moderný všeliek: omega 3 mastné kyseliny

Pozitívne účinky omega-3 mastných kyselín sú naozaj široko-spektrálne. Sú to esenciálne mastné kyseliny, takže sú pre naše telo nevyhnutné. Taktiež sú v dnešnej strave veľmi málo zastúpené a prevláda konzumácia omega-6 mastných kyselín. Pre správne fungovanie organizmu je veľmi dôležitý správny pomer týchto dvoch mastných kyselín. Preto má suplementácia omega-3 (najlepšie vo forme rybieho oleja) veľmi veľký význam. Zlepšiť vám môžu naozaj čokoľvek - srdcovo-cievne zdravie, mentálne zdravie, zrak, úprava hmotnosti.

BCAA sú skvelým pomocníkom nie len na chudnutie

BCAA (z anglického - branched-chain amino acids), alebo aminokyseliny s vetveným reťazcom sú vynikajúcim pomocníkom pre každého, kto cvičí a obzvlášť pre tých, ktorí sa usilujú schudnúť. Ide konkrétne o tri esenciálne aminokyseliny (valín, leucín, izoleucín), ktoré majú fantastické účinky na regeneráciu a na udržanie svalovej hmoty pri súčasnom úbytku tuku. Odporúčame ich brať v období okolo tréningu - teda napríklad pred tréningom a po tréningu v dávke minimálne 5g.

Užívajte vitamín D pre efektívne chudnutie

O účinkoch vitamínu D by sa dalo písať hodiny. Jeho optimálne hladiny sú spojené s efektívnym spaľovaním tuku, so správnou funkciou imunitného systému, silnými kosťami či zdravou rovnováhou pohlavných hormónov u oboch pohlaví. A mnoho ľudí dnes trpí jeho nedostatkom. Pravidelná dávka slnečného žiarenia (rozumej: každý deň, celé telo vystavené slnku aspoň 15 minút) dokáže jeho potrebu pokryť. Význam suplementácie vitamínom D stúpa v chladnejších mesiacoch a u športujúcich ľudí. Napriek tomu, že vitamín D je rozpustný v tukoch, netreba sa obávať jeho predávkovania a dávky 1000-3000 IU denne sú bezpečné.

Po náročnom tréningu si doplňte ľahko-stráviteľné bielkoviny a rýchle sacharidy

Po náročnom tréningu je ideálna doba na príjem ľahko stráviteľných bielkovín (napríklad z proteínového prípravku) a ľahko stráviteľných sacharidov (napríklad z ovocia ako banán, hrozno či ananás). Aj v prípade, že chcete schudnúť, tak v tomto potréningovom období majú rýchle sacharidy miesto - za predpokladu, že ich príjem kontrolujete v priebehu dňa. V prípade, že chcete pribrať, tak je ich príjem po tréningu samozrejmosťou.

Využite možnosť odbornej konzultácie za zľavnenú cenu Vyskúšať
Posledné vytvorené jedálničky
Chcem jedálniček zadarmo
Jedálniček si vytvoril aj Chcem jedálniček zadarmo