Karnitín môže zvýšiť nízku hladinu testosterónu

Určite ste už všetci počuli o karnitíne a o jeho využití pri chudnutí. No viete čo to vlastne je, pre koho je určený, ako funguje a aké mnohostranné je jeho využitie? V tejto sérii mini-článkov o karnitíne sa dozviete všetko potrebné:)

Dve štúdie pod vedením Williama J. Kraemera dokázali, že užívanie karnitínu po dobu troch týždňov vedie k zvyšeniu syntézy proteínov po tréningu. Syntéza proteínu je spôsob, ako telo naberá svalstvo a lieči zranené tkanivo.

Navyše posilňuje androgénne receptory, na ktoré sa viaže testosterón. Vedci veria, že to “pomôže sprostredkovať rýchlejšie zotavenie.” Výhody užívania karnitínu môžu byť ešte väčšie. Môže zvýšiť hladinu testosterónu u ľudí, ktorí majú chatrné zdravie a málo androgénnych hormónov.

Japonská štúdia zistila, že úroveň karnitínu je spojená s voľnou koncentráciou testosterónu u pacientov - mužov, s chorými obličkami. Iná štúdia dokázala, že u starších mužov medzi 60 až 74 rokmi, ktorí užívali 2 gramy propionyl L-karnitínu a 2 gramy acetyl L-karnitínu sa zvýšila reprodukčná schopnosť a tiež nálada.

Podľa štúdie na potkanoch sa predpokladá, že karnitín môže skutočne pomôcť telu produkovať viac testosterónu. Či karnitín zvýši hladinu testosterónu aj u zdravých ľudí nie je známe, no fakt, že zvyšuje účinky androgénnych receptorov je veľmi priaznivý pre lepši obnovu tkaniva a budovanie svalovej hmoty.

Využite možnosť odbornej konzultácie za zľavnenú cenu Vyskúšať
Posledné vytvorené jedálničky
Chcem jedálniček zadarmo
Jedálniček si vytvoril aj Chcem jedálniček zadarmo