Karnitín. Úvod - ako fungujú doplnky výživy

Určite ste už všetci počuli o karnitíne a o jeho využití pri chudnutí. No viete čo to vlastne je, pre koho je určený, ako funguje a aké mnohostranné je jeho využitie? V tejto sérii mini-článkov o karnitíne sa dozviete všetko potrebné:)

Otázka:

Ktoré z nasledujúcich stratégií majú za následok významný nárast výkonnosti a stavby tela v najnižšom možnom čase?

  1. Lepší tréningový program
  2. Zmena stravovania
  3. Užívanie doplnkov
  4. Všetky fungujú rovnako rýchlo

Odpoveďou je C, užívanie doplnkov. Zmena tréningového programu má na svedomí zvýšenie výkonu po týždňoch a zmenu stavby tela po mesiacoch. Zmena v stravovaní môže zapríčiniť zmenu o niečo rýchlejšie no stále sa účinky nedostavia okamžite.

Užívanie doplnkov, ako napríklad kofeín pred fyzickou aktivitou okamžite zvýši váš výkon. Alebo konzumovanie extraktov z ovocia s vysokým obsahom antioxidantov, ako napríklad čučoriedky alebo višňový džús, urýchlia zotavenie potom čo sa “rozbijete” v telocvični.

Toto sú doplnky, ktoré môžete užívať ako si zmyslíte a okamžite vás nakopnú. Potom sú tu doplnky, ktoré potrebujú viac času a úsilia aby boli viditeľné pozitívne účinky.

Napríklad, karnitín je jeden z najsilnejších výkon-zvyšujúcich výživových doplnkov a má tiež rôzne výhody, ak ho užívate iba pred tréningom, oproti tomu, ak ho užívate určité časové obdobie. To je jedným z dôvodov, prečo karnitín dopadol tak zle v prvých výskumoch, ktoré ho testovali.

Glutamín mal podobný problém - výskum nepodporil jeho využitie pri zdravom tréningu, pretože dávky použité pri testoch boli príliš malé. Dúfajme, že vedci skúmajúci výhody glutamínu budú aspoň tak inovatívni v myslení ako tí, ktorí nedávno publikovali sériu štúdií, ktoré dokazujú, že karnitín môže pomôcť zvýšiť výkon a je nápomocný aj pri chudnutí a úbytku tuku.

V tomto článku sa dozviete všetko o výhodách karnitínu. Dozviete sa ako vám môže pomôcť pri prekonávaní limitov vášho výkonu a úbytku telesného tuku. Viac sa dozviete v ďalších častiach tohto článku:)

Využite možnosť odbornej konzultácie za zľavnenú cenu Vyskúšať
Posledné vytvorené jedálničky
Chcem jedálniček zadarmo
Jedálniček si vytvoril aj Chcem jedálniček zadarmo