Karnitín znižuje ukladanie tuku aj pri vyššom príjme sacharidov

Určite ste už všetci počuli o karnitíne a o jeho využití pri chudnutí. No viete čo to vlastne je, pre koho je určený, ako funguje a aké mnohostranné je jeho využitie? V tejto sérii mini-článkov o karnitíne sa dozviete všetko potrebné:)

V tejto štúdií účastníci užívali 1,4 gramu karnitínu spolu s 80 gramami sacharidov dva krát denne alebo užívali len samotné sacharidy bez karnitínu po dobu 12 týždňov. Dôvodom prečo je karnitín podávaný so sacharidmi je to, že na “dopravenie” karnitínu do svalov je potrebný inzulín.

Existujú však dôkazy, že živiny, ktoré potrebujú inzulín môžu byť tiež efektívne, ak sa užívajú s inzulínu podobnými látkami. Napríklad, štúdie dokázali, že bylinka senovka grécka a výťažok z tejto byliny -D-pinitol pomáhajú vstrebať karnitín rovnako ako sacharidy. Bolo tiež zistené, že karnitín pomáha vstrebávať aj kyselina alfa-lipoová.

Benefity karnitínu je teda možné využívať aj bez sacharidov. Keď však konzumujete extra sacharidy, karnitín vám pomôže v tom, aby ste z nich nemali takú tendenciu priberať tuk: Ako je vidieť na danej štúdii: Iba sacharidová skupina pribrala 1,7 kg tuku, zatiaľ čo skupina s karnitínom nepribrala žiaden.

Dôvody, prečo skupina s karnitínom nepribrala aj napriek vyššiemu príjmu kalórií, sú dva:  

Za prvé, užívanie karnitínu vám umožňuje zvýšiť využitie tuku ako energie, čo sa ukázalo počas testu nízko-záťažového tréningu na konci štúdie. Karnitín je zodpovedný za prepravu tukov do buniek, aby boli využité ako zdroj energie pre telo, čo z karnitínu robí potenciálny spaľovať tukov.

Za druhé, užívanie karnitínu vedie k zvýšeniu energetického výdaja. To je primárnym dôvodom prečo skupina nepribrala žiaden tuk - spaľovali viac kalórií. Počas testovacieho tréningu spálili o 6% viac energie. Vedci si myslia, že to je dosť na to aby to pokrylo zvýšený energetický príjem zo sacharidov.

Výskumníci dospeli k záveru, že zvýšením úrovne svalového karnitínu môžete podporiť proces spaľovania tukov, a pretože sa vaše telo stane viac efektívnym pri spracovaní “paliva”, zvýši sa váš energetický level.

Využite možnosť odbornej konzultácie za zľavnenú cenu Vyskúšať
Posledné vytvorené jedálničky
Chcem jedálniček zadarmo
Jedálniček si vytvoril aj Chcem jedálniček zadarmo