Karnitín zvyšuje rýchlosť behu a redukuje produkciu laktátu

Určite ste už všetci počuli o karnitíne a o jeho využití pri chudnutí. No viete čo to vlastne je, pre koho je určený, ako funguje a aké mnohostranné je jeho využitie? V tejto sérii mini-článkov o karnitíne sa dozviete všetko potrebné:)

Nová štúdia karnitínu ukázala čo sa stane, keď užívate karnitín tesne pred tréningom namiesto pravidelného dlhodobého užívania, ktoré sa sledovalo v ostatných štúdiách. V tejto štúdií figurovali profesionálni tureckí futbalisti a porovnávala užívanie placeba s buď 3 alebo 4 gramovými dávkami karnitínu, užívanými spolu s ovocným džúsom na zabezpečenie dostatočného množstva sacharidov pred vysoko-intenzívnym behom.

Štúdia dokázala, že karnitínová skupina bola schopná dosiahnuť vyššiu rýchlosť, ktorá zodpovedá špecifickej koncentrácií laktátu. Tepová frekvencia bola tiež nižšia pri určitej rýchlosti v karnitínovej skupine. Žiaden rozdiel nebol zaznamenaný medzi 3- a 4-gramovou dávkou. To znamená, že tri gramy by mohli byť hraničnou hodnotou potrebnou na zvýšenie výkonu.

Okrem toho, u karnitínovej skupiny bolo hodnotenie vnímanej námahy nižšie ako u skupiny s placebom. To dáva zmysel, pretože keď sa zníži nahromadenie laktátu a telo začne fungovať efektívnejšie, aj namáhavé cvičenie sa bude zdať jednoduchšie.

Vedci sú presvedčení o výhodách karnitínu, pretože má ochranný vplyv na krvinky a dokáže zabrániť poškodeniu svalov počas cvičenia. Je známe, že predchádza poškodeniu buniek a pomáha pri hojení rán, zatiaľ čo zvyšuje aj imunitu buniek.

Zrátané a podčiarknuté, karnitín je silná ochrana, ktorá vám pomôže prekonať rôzne obmedzujúce faktory:

  • znižuje množstvo nahromadených odpadových látok (znižuje laktát)
  • znižuje poškodenie svalstva
  • väčšia oxidácia tukov
  • šetrenie glykogénu

Okrem toho, karnitín urýchľuje zotavenie po extrémnom tréningu, pretože stimuluje aktivizáciu signalizácie génov a androgénnych receptorov.

Využite možnosť odbornej konzultácie za zľavnenú cenu Vyskúšať
Posledné vytvorené jedálničky
Chcem jedálniček zadarmo
Jedálniček si vytvoril aj Chcem jedálniček zadarmo