Kombucha – tajomný nápoj plný zdravia

Možno ste už počuli o nej a možno sa vám zatiaľ jej názov vzdialil ako nový trend v oblasti zdravého životného štýlu. Hovoríme o kombuche – nápoji, ktorý sa stáva stále populárnejším pre svoje zdravotné výhody a jedinečnú chuť.

Čo je to Kombucha?

Kombucha je fermentovaný nápoj vytvorený z čierneho alebo zeleného čaju a cukru pomocou špeciálnej kultúry baktérií a kvasiniek, známej ako SCOBY (symbiotický kolónny organizmus baktérií a kvasiniek). Počas fermentácie dochádza k transformácii cukru na organické kyseliny a oxid uhličitý, čo vytvára charakteristickú bublinkovú textúru a kyslú chuť kombuchy.

Odkiaľ siaha pôvod Kombuchy?

Pôvod kombuchy siaha až do starovekého Číny, kde bola známa ako „čaj kvetiny života“ alebo „elixír dlhovekosti“. Táto nápojová lahôdka sa postupne rozšírila do iných častí Ázie a potom aj do sveta. Legenda hovorí, že kombuchu objavil Číňan s menom Kombu, ktorý ju používal ako liek na rôzne zdravotné problémy.

Prečo je Kombucha prospešná pre naše telo?

Stará sa o zdravie našich čriev

Kombucha obsahuje množstvo prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré podporujú zdravú črevnú flóru a trávenie. Probiotiká v kombuche môžu pomôcť udržať rovnováhu mikroorganizmov v črievach.

Bohata na vitamíny a enzýmy

Kombucha obsahuje vitamíny B a C, ktoré sú dôležité pre energetický metabolizmus a imunitný systém. Enzýmy v kombuche môžu pomôcť pri trávení a absorpcii živín.

Je plná antioxidantov

Kombucha obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a bojovať proti stresu z oxidatívneho poškodenia buniek. Pomáha pri detoxikácii organizmu a posilňuje imunitný systém.

Ako si viete pripraviť Kombuchu doma?

Zaobstarajte si kultúru SCOBY

Začnite získaním kultúry SCOBY od známeho alebo zakúpením online. Je to základný prvok pre domácu výrobu kombuchy.

Pripravte si sladkú čajovú zmes

Uvaríme 6 sáčkov čierného alebo zeleného čaju na 4l vody a pridáme 15 lyžíc cukru. Túto zmes necháme vychladnúť na izbovú teplotu.

Proces fermentácie s kultúrou SCOBY

Zmes sa naleje do veľkej nádoby na fermentáciu, pridá sa kultúra SCOBY a zakryje sa čistou utierkou alebo plátnom. Nápoj sa nechá fermentovať 7 – 12 dní pri izbovej teplote.

Konzumujte

Po 7 – 12 dňoch môžete Kombuchu scediť a naliať do fliaš, ktoré budete uskladňovať buď v chladničke alebo pri izbovej teplote. Môžete si ju vychutnať.

Kombucha je nápoj, ktorý sa získava kombináciou starodávnych tradícií. Je plná prospešných vlastností, a preto je stále obľúbenou voľbou pre tých, ktorí sa starajú o svoje telo a svoje zdravie. Skúste si ju pripraviť doma a objavte všetky tajomstvá tohto jedinečného nápoja!

Bude vás zaujímať

Ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

0
Mäso je tradičnou súčasťou mnohých jedálničkov, ale čoraz viac ľudí objavuje rôznorodosť a výživné hodnoty rastlinných jedál. Ak sa rozhodnete znížiť alebo úplne eliminovať...

Poznáte účinky kurkumy?