Prečo by sme mali jesť arašídové maslo a tipy, ako si ho pripraviť

Arašidové maslo je krémová pomazánka vyrobená z pražených a zomletých arašidov. Je to obľúbená pochúťka po celom svete, ktorá sa cení pre svoju bohatú chuť, krémovú textúru a vysokú nutričnú hodnotu. Arašidové maslo je všestranná prísada, ktorá sa dá vychutnať na rôzne spôsoby, od klasického sendviča s arašidovým maslom až po kreatívne recepty na pečivo a dezerty.

Výhody arašidového masla

Bohaté na bielkoviny

Arašidové maslo je vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre budovanie a udržiavanie svalovej hmoty. Jedna porcia arašidového masla (2 polievkové lyžice) obsahuje asi 8 gramov bielkovín.

Zdravé tuky

Arašidové maslo obsahuje mononenasytené a polynenasýtené tuky, ktoré sú pre srdce prospešné. Tieto tuky pomáhajú znižovať hladinu LDL („zlého“) cholesterolu a zvyšovať hladinu HDL („dobrého“) cholesterolu.

Vláknina

Arašidové maslo je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a pomáha udržiavať pocit sýtosti.

Vitamíny a minerály

Arašidové maslo je bohaté na vitamíny a minerály, ako sú vitamín E, horčík, draslík a niacín. Tieto živiny sú dôležité pre celkové zdravie a pohodu.

Ako si vybrať arašidové maslo?

Pri výbere arašidového masla je dôležité zvoliť si produkt s vysokým obsahom arašidov a bez pridaných cukrov, soli alebo nezdravých tukov. Najlepšou voľbou je arašidové maslo vyrobené len z pražených arašidov bez akýchkoľvek prísad.

Využitie arašidového masla

Arašidové maslo sa dá vychutnať na rôzne spôsoby:

  • Sendviče – Klasický sendvič s arašidovým maslom je skvelou voľbou pre raňajky, obed alebo desiatu.
  • Ovocie a zelenina – Arašidové maslo sa výborne hodí k plátkom jablka, banánu alebo celeru.
  • Smoothie – Pridajte lyžicu arašidového masla do svojho obľúbeného smoothie kvôli extra chuti a bielkovinám.
  • Pečenie – Arašidové maslo sa dá použiť v rôznych receptoch na pečivo, ako sú sušienky, koláče a brownies.
  • Ázijská kuchyňa – Arašidové maslo je bežnou prísadou v ázijskej kuchyni a dá sa použiť v omáčkach, dresingoch a marinádach.

Arašidové maslo je lahodná a výživná pochúťka, ktorá ponúka širokú škálu zdravotných benefitov. Je bohaté na bielkoviny, zdravé tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Arašidové maslo je všestranná prísada, ktorá sa dá vychutnať na rôzne spôsoby a je skvelým doplnkom zdravej stravy.

Bude vás zaujímať

Poznáte účinky kurkumy?

0
Vo svete kulinárskej a tradičnej medicíny sa vyníma jedna ingrediencia s bohatou žltou farbou a širokým zdravotným portfóliom – kurkuma. Poďme sa pozrieť na...