Ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

Mäso je tradičnou súčasťou mnohých jedálničkov, ale čoraz viac ľudí objavuje rôznorodosť a výživné hodnoty rastlinných jedál. Ak sa rozhodnete znížiť alebo úplne eliminovať mäso zo svojho jedálničku, neznamená to, že musíte opustiť chuťové potešenie.

Tipy, ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

Strukoviny

Fazuľa, šošovica, hrach a cícer sú skvelým zdrojom bielkovín a vlákniny. Môžete ich jesť namiesto mäsa v polievkach, šalátoch, cestovinách a vo wrape.

Tofu, tempeh a seitan

Tofu či tempeh je ďalšou vynikajúcou alternatívou k mäsu, ktorá je bohatá na bielkoviny a obsahuje množstvo živín. Tofu je veľmi všestranné a môže sa použiť vo veľa rôznych jedlách, ako sú woky, curry, polievky alebo dokonca grilované na špajdlách.

Seitan, tiež známy ako pšeničné mäso, je výbornou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú textúru a chuť podobnú mäsu. Je vyrobený z pšeničnej bielkoviny a má vysoký obsah bielkovín. Môžete ho použiť na prípravu mnohých jedál, ako sú grilované kúsky, woky alebo plátky na sendviče.

Orechy a semená

Mandle, vlašské orechy, kešu orechy, tekvicové semienka a slnečnicové semienka sú skvelým zdrojom bielkovín, zdravých tukov a vlákniny. Môžete ich jesť ako snack, pridať do šalátov alebo jogurtu.

Zelenina

Brokolica, špenát, kel a iné druhy zelenej zeleniny obsahujú bielkoviny a železo. Môžu byť skvelou prílohou k jedlu alebo ich môžete pridať do smoothie.

Huby

Huby sú skvelým zdrojom bielkovín a vlákniny. Môžu sa pripraviť na mnoho rôznych spôsobov a dodajú jedlu výbornú chuť.

Nezabudnite na pestrú stravu. Je dôležité jesť rôzne druhy rastlinných potravín, aby ste získali všetky živiny, ktoré potrebujete. Kombinujte rôzne druhy strukovín, tofu, tempeh, seitan, orechov, semienok, zeleniny a húb, aby ste mali pestrý a zdravý jedálniček.

Tipy na chutné vegetariánske a vegánske recepty

  • Chilli sin carne – Táto pikantná polievka je plná fazule, šošovice a zeleniny a je skvelou alternatívou k mäsovému chilli.
  • Falafel – Vyprážané guľôčky z cíceru sú skvelé do pita chleba s hummusom a zeleninou.
  • Tofu scramble – Tofu rozdrobte na panvici a orestujte s cibuľou, paprikou a vašimi obľúbenými koreninami. Skvelá alternatíva k miešaným vajíčkam.
  • Zeleninové lasagne – Namiesto mäsa použite v lasagniach rôzne druhy zeleniny, ako napríklad baklažán, cuketu a špenát.

Zeleninová strava môže byť chutná, zdravá a plná energie. Nebojte sa experimentovať s rôznymi receptami a objavte, aké skvelé jedlo môžete pripraviť bez mäsa!

Bude vás zaujímať

Prečo jesť med? Sladká potravina s benefitmi pre zdravie

0
Med je pravdepodobne jednou z najstarších potravín, ktoré pozná ľudstvo. Jeho sladká chuť a mnohostranné využitie ho robia obľúbeným nielen v kuchyni, ale aj...

Poznáte účinky kurkumy?