Cereálie alebo čo jeme, keď máme chudnúť?

Zdravé stravovanie zažíva v posledných rokoch značný boom. Obchody sú plné obalov so štíhlymi nohami a lákavými teóriami, že stačí za hrsť müsli a už robíte niečo pre svoje zdravie. Túžba byť fit je stará ako ľudstvo samo. No a preto si na tejto premise postavili svoj biznis opäť len obchodníci. Často s pocitom vyvolaným reklamou konzumujeme predražené a len málo prospešné jedlá, zatiaľ, čo skutočne zdravá a efektívna strava nie je ani drahá, ale zato úžasne výživná.

Zdravé raňajky

Všetci, ktorí to myslia so zdravou výživou vážne, vedia, že raňajky sú základom dňa. Oplatí sa občas vymeniť vajíčka so slaninkou, pálivé salámy, tavené syry, či paštéty za niečo iné. Na pultoch obchodov nájdeme tucty alternatív. Lenže nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie všetko čo chrúme je kvalitné a zdravé jedlo. Ak sa bavíme o chrumkavých raňajkách musíme vedieť, že existujú dve základné zložky. Postavené na ovsených vločkách a cereáliách, čo je v podstate len hodnotnejší názov pre obyčajnú múku. Ako hovorí doktorka Václava Kunová, dietologička zo Spoločnosti pre výživu, ovsené vločky sú skvelou, zdravou a hlavne lacnou alternatívou. Zatiaľ čo mnohé firmy nič iné neurobili, len do vločiek pridali cukry, čokolády, tuky, oriešky a zvýšili cenu. „Následkom toho sa mnoho z týchto výrobkov stalo len pochutinami,“ uzatvára dietologička. So zdravou stravou majú spoločné asi toľko ako parené buchty. Na základe nutričných hodnôt sa príliš nelíšia od tabuľky čokolády. Najhoršie sú zapekané müsli, ktoré majú najviac stužených tukov a je potrebné si uvedomiť aj ich vysokú energetickú hodnotu.

Deti sú ešte citlivejšie

Pozor nato, čo balíte deťom do školy. Rozhodne nie cereálie. Ich základom je múka nasekaná do atraktívnych obalov a podľa doktorky Kunovej ide len o najdrahšiu múku, akú máme na trhu. Deti sú zároveň atakované cereáliami a „zdravou stravou“ oblečenou do rozprávkových a farebných postavičiek. Ide v podstate o múku s minimom vlákniny, vyšším cukrom a deti po konzumácii cereálií dostanú rýchlo hlad. V škole dochádza k poklesu pozornosti následkom hypoglykémie. Podľa lekárov tak za zlými známkami nemusí stáť len oslabený intelekt, ale aj nevhodné raňajky, či desiate, ktoré deťom uberajú z energie práve v období, keď by mali byť na vrchole vitality. Ak chceme byť správnymi rodičmi, vyvarujme sa škoricovým, kakaových, rozprávkovo chutným ceráliám.

Chudnutie, alebo len planý poplach?

Azda na všetkých obaloch k müsli je krásna štíhla žena, ak je pod názvom aj fitnes, chudnutie by malo ísť samé. Je dobré pamätať na to, že po takýchto raňajkách môže prísť hlad veľmi skoro, vďaka vyššiemu glykemickému indexu. Určite poznáte tých čo chudnú a neustále niečo žujú. Sú to veční maratónci v chudnutí, akurát nikdy nedobehnú do cieľa aj vďaka nesprávnej strave. Mimochodom na mnohých škatuliach sa skrýva jeden fígeľ. Pre správne chudnutie odporúčajú obvykle výrobcovia na raňajky 50 gramov. A to bez mlieka. V realite to ale vyzerá byť žalostné množstvo. Pritom čo sa energie týka, pokojne by ste mohli zbaštiť rovnocenne energeticky zhruba 100 gramov šunky, 100 gramov rajčín a ešte si pochutiť na celozrnnej žemličke. O tom, čo viac nasýti aj pochutí sa už presvedčíte v praxi. Suma sumárum, vďaka praženým, ovocným a extra chutným müsli ešte nikto nikdy neschudol.

Čo teda máme jesť?

Ak už si chcete dopriať napríklad kvalitné a rýchle raňajky, oveľa viac vám prospeje, ak si na celozrnné pečivo natriete avokádo a preložíte ho kvalitnou šunkou. Ak máte chuť na dávku sacharidov, stále si môžete celozrnné ovsené vločky zaliať mliekom alebo jogurtom a pridať ovocie. A v prípade najvyššej núdze existujú aj napríklad overnight oats. Postup je jednoduchý, vezmete si tak 150 g čerstvého alebo mrazeného ovocia, rozmixujete ho, pridáte 3 – 4 dcl mlieka, alebo jogurtu, prípadne v nejakom pomere. Ďalej doplníte lyžicu strúhaného kokosu, dva hrnčeky ovsených alebo špaldových vločiek a doplniť môžete aj trochu medu. Poriadne premiešate, naplníte do misiek alebo pohárov, a dáte na noc do chladničky. Ráno už iba vyberiete z chladničky a raňajky sú na svete.

Bude vás zaujímať

Ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

0
Mäso je tradičnou súčasťou mnohých jedálničkov, ale čoraz viac ľudí objavuje rôznorodosť a výživné hodnoty rastlinných jedál. Ak sa rozhodnete znížiť alebo úplne eliminovať...

Poznáte účinky kurkumy?