Poznáte účinky kurkumy?

Vo svete kulinárskej a tradičnej medicíny sa vyníma jedna ingrediencia s bohatou žltou farbou a širokým zdravotným portfóliom – kurkuma. Poďme sa pozrieť na to, čo je kurkuma, aké má benefity pre ľudský organizmus a zdravie, a ako ju môžeme správne užívať.

Čo je kurkuma?

Kurkuma (Curcuma longa) je rastlina patriaca do rodiny zázvorovitých. Jej koreň, ktorý je sušený a mletý na prášok, je základným korením v mnohých ázijských kuchyniach. Charakteristickým znakom kurkumy je jej žltá farba, ktorá je spôsobená prítomnosťou látky nazývanej kurkumín.

Benefity kurkumy pre zdravie

Protizápalové vlastnosti

Kurkumín, aktívna zložka kurkumy, má silné protizápalové účinky. Pomáha redukovať zápaly v tele, ktoré môžu byť spojené s mnohými chronickými ochoreniami.

Antioxidanty

Kurkumín je aj významný antioxidant, čo znamená, že pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodiť bunky a prispievať k starnutiu a ochoreniam.

Podpora zdravia srdca

Štúdie naznačujú, že kurkumín môže pomáhať udržiavať zdravú hladinu cholesterolu, regulovať krvný tlak a zlepšovať funkciu ciev, čím podporuje celkové zdravie srdca.

Podpora rovnováhy nálady

Kurkumín môže mať aj pozitívny vplyv na psychické zdravie. Niektoré výskumy ukazujú, že môže pomáhať v boji proti depresii a úzkostiam.

Podpora funkcie pečene

Kurkumín môže podporovať detoxikáciu a chrániť pečeň pred rôznymi toxínmi.

Podpora zdravých kĺbov

Jej protizápalové účinky môžu byť prospešné pre ľudí trpiacich ochorením kĺbov, ako je artritída.

Ako užívať kurkumu

Kurkumový čaj – Pripravte si teplý nápoj z kurkumy, citróna a medu. Ideálny na podporu imunitného systému.

Kurkumové kapsuly – Pre tých, ktorí nevidia kurkumu ako súčasť svojej stravy, sú k dispozícii aj kurkumové doplnky v podobe kapsúl.

Kurkumové mlieko – Vyskúšajte si pridať kurkumu do mlieka. Tento nápoj je nielen chutný, ale aj neskutočne bohatý na vitamíny a minerály.

Kurkuma v jedle – Pridajte kurkumu do svojich jedál, od polievok až po kari omáčky. Dodá jedlu nielen farbu, ale aj zdravotné benefity.

Pred začatím pravidelného užívania kurkumy v strave alebo vo forme doplnkov je vždy dobré konzultovať s lekárom, najmä ak máte nejaké existujúce zdravotné problémy. Kurkuma môže byť zlatým pokladom pre váš organizmus, poskytujúc nielen chuťový zážitok, ale aj zdravotné benefity, ktoré môžu zlepšiť kvalitu vášho života.

 

 

 

 

Bude vás zaujímať

Prečo jesť med? Sladká potravina s benefitmi pre zdravie

0
Med je pravdepodobne jednou z najstarších potravín, ktoré pozná ľudstvo. Jeho sladká chuť a mnohostranné využitie ho robia obľúbeným nielen v kuchyni, ale aj...