Vitamín E – Viac ako len vitamín krásy

Vitamín E patrí medzi esenciálne vitamíny, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť. Je preto dôležité ho prijímať v dostatočnom množstve z potravy. Vitamín E je známy aj ako „vitamín krásy“ alebo „vitamín plodnosti“, no jeho benefity pre naše zdravie sú oveľa širšie.

Čo je vitamín E a na čo slúži?

Vitamín E je v skutočnosti skupina ôsmich zlúčenín, z ktorých najdôležitejší je alfa-tokoferol. Pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že chráni naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré vznikajú v tele prirodzeným procesom metabolizmu, ale aj vplyvom vonkajších faktorov ako znečistenie ovzdušia, fajčenie a stres. Nadmerné množstvo voľných radikálov môže viesť k poškodeniu buniek a tkanív a prispievať k rozvoju rôznych chronických ochorení.

Okrem antioxidačnej funkcie má vitamín E aj ďalšie dôležité úlohy v tele:

  • Podporuje imunitný systém
  • Pomáha pri zrážaní krvi
  • Udržuje zdravé cievy a srdce
  • Chráni pokožku pred starnutím
  • Môže zmierňovať príznaky PMS
  • Môže mať protirakovinové účinky

Prečo by sme mali užívať vitamín E?

Dostatok vitamínu E je dôležitý pre udržanie celkového zdravia a vitality. Jeho nedostatok sa môže prejaviť rôznymi príznakmi, ako sú slabosť a únava, svalové kŕče, suchá a popraskaná pokožka, poruchy imunity a neurologické problémy.

Odporúčaná denná dávka vitamínu E pre dospelých je 15 mg pre mužov a 12 mg pre ženy. Tehotné a dojčiace ženy potrebujú mierne vyššiu dávku.

V akých potravinách sa vyskytuje vitamín E?

Najlepším zdrojom sú rastlinné oleje, ako sú slnečnicový, repkový, sójový a olivový olej. Vitamín E sa nachádza aj v orechoch a semenách, listovej zelenine, avokáde, mangách a brokolici.

Vitamín E je dôležitý antioxidant, ktorý hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia a vitality. Dostatok vitamínu E môžete získať konzumáciou vyváženej stravy bohatej na rastlinné oleje, orechy, semená, zeleninu a ovocie. V prípade potreby môžete užívať aj výživové doplnky s vitamínom E.

Bude vás zaujímať

Prečo jesť med? Sladká potravina s benefitmi pre zdravie

0
Med je pravdepodobne jednou z najstarších potravín, ktoré pozná ľudstvo. Jeho sladká chuť a mnohostranné využitie ho robia obľúbeným nielen v kuchyni, ale aj...

Poznáte účinky kurkumy?