5 zmien, ktoré musíte urobiť aby ste schudli, prvá časť: Vytvorte energetický deficit

V tejto sérii piatich mini článkov sa pozrieme na to, aké zmeny musíte urobiť, aby ste schudli. Konkrétne v tejto časti sa budeme zaoberať vytvorenim energetického deficitu.

Keď sa niekto snaží schudnúť, často začne jesť čo najmenej ako len dokáže. K tomu možno začne aj cvičiť. Tieto zmeny síce môžu vyzerať ako dobrý začiatok, no vyžadujú veľmi pevnú vôľu a to mnoho krát z dlhodobého hľadiska odsúdi takéto snaženie na neúspech.

Podľa výskumu je pevná vôľa vyčerpateľný zdroj a raz keď dôjde, už nič nestojí medzi vami a tou skvelou pizzou a leňošením na gauči, o ktorom snívate.

Namiesto toho, aby ste sa týrali na ceste k vysnívanej postave, v tejto sérii mini článkov vám dáme v piatich jednoduchých krokoch návod ako schudnúť navždy a bez utrpenia:)

1 Vytvorte energetický deficit

Ak sa neorientujete vo “fitness svete”, je možné, že neviete, že ak chcete schudnúť, musíte prijať menej kalórií ako vydáte. Napríklad, mnohí ľudia si myslia, že stačí keď budú jesť zdravo a automaticky schudnú. Samozrejme, vyhýbanie sa spracovaným potravinám a nezdravému jedlu má mnoho výhod, no neznamená to, že automaticky schudnete. Ak si nedávate pozor na veľkosť porcií je veľmi ľahké prestreliť dennú potrebu vášho tela a prijať viac kalórií ako spálite a tým pádom neschudnete.

Až donedávna boli za najlepšiu cestu na vytvorenie energetického deficitu považované rôzne nízko-tučné a nízko-kalorické diéty. Nanešťastie, zosekanie kalorického príjmu pod váš kľudový metabolizmus (menej ako 1100 kalórií pre väčšinu ľudí) je jedna z najhorších vecí, ktorú môžete pri chudnutí spraviť, pretože si tým spomalíte metabolizmus a vaše telo sa bude snažiť uchovať všetku energiu, ktorú prijmete a vy v konečnom dôsledku spálite denne ešte menej kalórií. Pridajte k tomu denno-denný boj s hladom a pevnou vôľou, zvýšenú hladinu kortizolu, ktorý má na svedomí prejedanie sa zo stresu a razom vaša snaha o energetický deficit poletí z okna.

Namiesto hladovania si nájdite spôsob stravovania, ktorý vás uspokojí, a s ktorým sa vyhnete hladovaniu. Mnohí prišli na to, že vďaka strave bohatej na bielkoviny príjmu menej kalórií bez námahy, pretože bielkoviny pomáhajú vylučovať hormón, ktorý redukuje pocit hladu. Okrem toho majte stále na mysli veľkosť porcií a sústreďte sa na poriadne prežúvanie. To vám tiež môže pomôcť dosiahnuť energetický deficit.

Bude vás zaujímať

Ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

0
Mäso je tradičnou súčasťou mnohých jedálničkov, ale čoraz viac ľudí objavuje rôznorodosť a výživné hodnoty rastlinných jedál. Ak sa rozhodnete znížiť alebo úplne eliminovať...

Poznáte účinky kurkumy?