5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší – prvá časť: Rybí olej vám pomôže zbaviť sa telesného tuku

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. V tejto časti sa pozrieme na jeho potenciál pri zbavovaní sa telesného tuku.

Rybí olej Vám pomôže zbaviť sa telesného tuku z mnohých dôvodov, niektoré z nich sú dobre známe, zatiaľ čo iné sa stále objavujú. Po prvé, rybí olej obsahuje esenciálne tuky, pretože sa skladá z omega 3 mastných kyselín.

Esenciálne tuky

Esenciálne tuky sú tie, ktoré si telo nevie vyprodukovať samo – musia byť prijaté v strave a sú potrebné pre správne fungovanie organizmu.

Rybí olej sa v tele nepremení na tuk. Namiesto toho ho telo radšej využije na vybudovanie vonkajšej lipidovej vrstvy, ktorá chráni naše bunky. Na toto môže byť využitý akýkoľvek druh tukov Či už trans tuky, omega-6 tuky, čokoľvek čo prijmete, no vaše bunky budú fungovať najlepšie ak časť bunkovej lipidovej vrstvy bude vytvorené z rybieho tuku, pretože ten zvyšuje aktivitu inzulínu.

Chuť na sladké

Zvyšovanie citlivosti na inzulín je základným faktorom pri zbavovaní sa telesného tuku. Ak máte zníženú citlivosť na inzulín, vaše telo sa tukov zbavuje ťažšie. Ďalšou výhodou rybieho tuku je, že funguje protizápalovo. Ale to si bližšie vysvetlíme v treťom bode.

Ako funguje rybí olej v praxi môžete vidieť v nedávnej štúdií. V tejto štúdií podávali subjektom 4 gramy rybieho oleja a takú istú dávku slnečnicového oleja (omega-6 tuk) po dobu šiestich týždňov. U subjektov užívajúcich rybí tuk výrazne ubudlo z telesného tuku a nabrali svalovú hmotu – a to dokonca ani necvičili!

Je zaujímave, že u účastníkov tejto štúdie, ktorí užívalí rybí olej, došlo k poklesu hormónu stresu – kortizolu. Kortizol je katabolický hormón, ktorý degraduje svaly, vedie k ukladaniu tuku a cítite sa kvôli nemu v strese.

 

Bude vás zaujímať

Ako si pripraviť zelené smoothie a čo obsahuje?

0
Obyčajné smoothie sa môže stať osviežujúcim a energetizujúcim zážitkom, ak spojíte ingrediencie so silnými výživovými hodnotami. Jedným takýmto superfood smoothie je kombinácia špenátu, banánu...

Poznáte účinky kurkumy?