5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší – druhá časť: Rybí olej pomáha budovať svalstvo

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. Táto časť popisuje mechadnizmy, na základe ktorých pomáha rybí tuk budovať svalstvo.

Ako sme už spomínali v prvom bode, keďže rybí olej znižuje hladinu kortizolu, môže sa zdať, že je anabolický a teda môže podporovať budovanie svalov. Dobrou správou je, že existuje štúdia, ktorá túto myšlienku podporuje. V tejto štúdií dostávali dospelí v strednom veku 4 gramy rybieho oleja denne a zistili, že sa u nich zvýšila syntéza proteínov a to viedlo k významnému prírastku svalovej hmoty.

Tzv. MTor signalizačná cesta, ktorá podrporuje rast svalov sa zvýšila o 30 % a takisto aj signalizácia bunkovej membrány svalu – rovnaký mechanizmus prostredníctvom ktorého sa zvyšuje inzulínové zdravie tiež urýchľuje budovanie svalov.

Po pravde, anabolický účinok omega-3 mastných kyselín podnietil NCAA (National Collegiate Athletic Association) aby zakázali distribúciu rybieho oleja štipendijným športovcom. Dôvodom bolo, že omega-3 dáva neférovú výhodu bohatším školám, ktoré si môžu dovoliť dávať tento doplnok svojim športovcom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Bude vás zaujímať

Zima je pre udržanie optimálnej hmotnosti rizikové obdobie. Ako nepribrať?

0
Zimné obdobie je pre ľudí, ktorí sa chcú udržať v kondícii, pomerne náročné. Dni sú kratšie, počasie je chladnejšie a pridáva sa aj domáca pohodlnosť. Všetky...