5 dôvodov prečo vám rybí olej pomôže byť silnejší, štíhlejší a zdravší – tretia časť: Rybí olej znižuje zápaly, zlepšujúc stavbu tela

V tejto sérii mini-článkov sa zameriame na omega-3 mastné kyseliny. Konkrétne na rybí tuk, ako ich najkvalitnejší zdroj. Tento suplement by mal byť pre svoje úžasné účinky, v hľadáčiku každého, kto sa aspoň trochu zaoberá svojim zdravím a postavou. V tejto časti sa vám pokúsime objasniť to, ako môže zníženie zápalových procesov pomôcť k lepšej kompozícii tela.

Zápalový proces v tele je zničujúci pre zdravie a má tiež významný vplyv na vašu schopnosť zbaviť sa telesného tuku a nabranie svalov.

Väčšina ľudí nerozumie tomu, že zápal rovná sa: choroby, nemoci, dlhšie zotavovanie sa zo zranení a obezita. Vedeli ste, že tukové tkanivo samo produkuje zápal a postupne zvyšuje zápalový stav v tele?

Rybí olej

Rybí olej má silné protizápalové vlastnosti a to je hlavným dôvodom, prečo pomáha pri chudnutí. Štúdia, ktorú sme spomínali v prvom bode nám ukázala, že ľudia, ktorí užívali 4 gramy rybieho oleja denne, mali na konci štúdie nižšiu hladinu kortizolu. Zbytočne zvýšený kortizol spôsobuje zápal a má degradačný efekt, ktorý spôsobuje stratu svalového tkaniva. Rybí olej je veľmi prospešný aj ako kĺbová výživa.

K protizápalovému účinku rybieho oleja je toho ešte viac. Rybí olej nepredchádza len chronickým zápalom. Znižuje tiež akútnu zápalovú reakciu tela na intenzívne cvičenie. V nedávnej štúdií dostávali mladí športovci 3 gramy rybieho oleja po dobu siedmych dní a počas týchto dní podávali veľmi náročné a intenzívne cvičenie až do zlyhania.

A čo výsledky?

Výsledky ukázali, že v porovnaní so skupinou dostávajúcou placebo, skupina, ktorá dostávala rybí olej vykazovala omnoho nižšiu úroveň zápalových biomarkerov, menší opuch svalov a nižšiu bolestivosť ako dôsledok náročného tréningu. Výskumníci predpokladajú, že rybí olej pomáha eliminovať odpadové látky, ktoré vznikajú ako dôsledok cvičenia, posilňujúc anabolické vlastnosti svalového tkaniva.

Keď zvažujete či by ste mali prijímať optimálne percento tuku z rybieho oleja, mali by ste zvážiť tieto protizápalové výhody rybieho oleja:

  1. urýchľuje detoxikáciu vecí, ktoré v tele mať nechcete (odpadové látky, zápalové biomarkery),
  2. zlepšuje celulárne zdravie a budovanie svalstva,
  3. znižuje hormóny, ktoré spôsobujú zápaly,

pomáha vám byť štíhlejší a cítiť sa lepšie.

Bude vás zaujímať

Ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

0
Mäso je tradičnou súčasťou mnohých jedálničkov, ale čoraz viac ľudí objavuje rôznorodosť a výživné hodnoty rastlinných jedál. Ak sa rozhodnete znížiť alebo úplne eliminovať...

Poznáte účinky kurkumy?