Tipy na regeneráciu po športovom výkone

Akýkoľvek šport, ktorému sa s radosťou venujete, vám prináša postupné zvyšovanie kondičky aj oddych pre vašu hlavu. Ale prináša aj záťaž vašim svalom a kĺbom, podľa intenzity s akou sa športu venujete. Nezabúdajte preto na regeneráciu po športovom výkone. Umožní vám to skorší návrat k ďalšej športovej aktivite. Oddýchnutý budete mať chuť častejšie trénovať a vďaka častejším tréningom rýchlejšie porastie vaša výkonnosť. 

5 odporúčaní pre rýchlu regeneráciu športovcov

  1. Voda: Dodržiavajte pitný režim. Nedostatok tekutín počas športu a po športovom výkone môže viesť k zvýšeniu koncentrácie metabolitov. Dôsledkom je únava a vyčerpanie, dochádza k poklesu fyzickej výkonnosti a pomalšej regenerácii.
  2. Spánok: Doprajte si kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Zregeneruje sa vaše unavené telo, zaceľujú sa drobné trhlinky svalov a úponov. Pri spánku oddychuje aj vaša myseľ, nervová sústava spracováva zážitky, zapisuje výsledky tréningu. Zobudíte sa nielen svieži, ale aj odhodlaný, psychicky pripravený na nové výzvy a výkon.
  3. Kvalitná strava: Cieľom športovania je zlepšovanie fyzickej kondície, zdatnosti. Výsledkom je rozvoj sily, pribúdanie svalovej hmoty a s tým spojené tvarovanie postavy a zlepšenie držania tela. Základným stavebným materiálom, z ktorého naše telo buduje svaly, väzy a ďalšie tkanivá v tele, sú bielkoviny. Preto by mali tvoriť zhruba 15 až 20% z denného príjmu športovca. Môžete ich doplniť kvalitnou stravou alebo aj špeciálnou športovou výživou pre svaly a kĺby. Overené značky hľadajte napríklad v ponuke aj lekární. Využite pri nákupe Dr Max zľavový kód.
  4. Masáž: Doprajte si športovú masáž alebo použite na unavené svalové parite aspoň masážne valce. Masáž pomáha uvoľneniu unavených a namáhaných svalov, vďaka čomu si rýchlejšie odpočiniete. Na unavené svaly môžu pomôcť aj rôzne chladivé masážne gély. Pri ich nákupe v lekárni môžete použiť Benu lekáreň zľavový kód.
  5. Strečing: Zahrejte svaly poskakovaním či krúživými pohybmi. Potom najnamáhanejšie svaly ponaťahujte. Strečing pred tréningom a po ňom obmedzí vznik mikroskopických poranení na svalových vláknach, ktoré druhý deň bolia. Rozcvičené telo je menej náchylné na úrazy počas tréningu. 

Regenerácia paddleboardistu po fyzicky náročných splavoch

Určite ste si ich v lete všimli. Každý rok na riekach a jazerách pribúdajú viac a viac. O kom je reč? Usmiati a opálení paddleboardisti. Sloboda, slnko na tvári a vietor vo vlasoch.

Splav divokej rieky na paddleboarde, niekoľko desiatok kilometrov dlhý splav rieky alebo preteky, v ktorých chcete zvíťaziť a zamakáte si v rýchlom tempe. Zážitok pre telo i ducha, dokonalé vyvetranie hlavy od pracovných problémov. Na konci je možno fyzická vyčerpanosť, no aj tak sa znova a znova vracia do tej istej rieky, do jazera, do mora. 

Ktoré svalové skupiny sú  pri paddleboardovaní najviac namáhané? Paddleboardovanie je záťaž pre stehná, plecia, chrbát. Nielen pádlovanie, občas aj prenášanie paddleboardu cez nesplavné úseky, nafúkanie paddleboardu, pochod s plne naloženým batohom k miestu a z miesta splavu, podľa toho ako máte s kamošmi dohodnutú logistiku.

Ako regenerovať po náročnom paddleboardovom dni?

  • Na doplnenie energie počas výkonu si pribaľte rôzne energetické tyčinky, čerstvé a sušené ovocie alebo orechové maslá.
  • Na pitie pribaľte iontové nápoje alebo minerálky zriedené vodou. 
  • Po výkone a počas regenerácie dopĺňajte bielkoviny. Ku bežnej rastlinnej strave dopĺňte rastlinné proteíny, napríklad konopný proteín na raňajkovú kašu. 
  • Kĺbom môžete dopriať kvalitný kolagén.
  • Veľký pomocník je masážny valec. Hĺbkovú masáž si viete urobiť sami, výsledok je citeľný a dostaví sa hneď.

Ako ste na tom vy? Akému športu sa venujete? Ktoré svaly a kĺby sú pri vašom športe najviac namáhané? Napíšte nám do komentárov. Nezabúdate na doplnenie potrebných živín a dostaočný oddych, inšpirujte sa radami z nášho článku.

Regenerácia paddleboardistu po fyzicky náročných splavoch

Sloboda, slnko na tvári a vietor vo vlasoch – to je bratislavský paddleboardista Zirkman. Splav divokej rieky na paddleboarde, niekoľko desiatok kilometrov dlhý splav rieky alebo preteky, v ktorých chcete zvíťaziť a zamakáte si v rýchlom tempe. Zážitok pre telo i ducha, dokonalé vyvetranie hlavy od pracovných problémov. Na konci je možno fyzická vyčerpanosť, no aj tak sa znova a znova vracia do tej istej rieky, do Dunaja. 

Ktoré svalové skupiny sú  pri paddleboardovaní najviac namáhané?

Paddleboardovanie je záťaž pre stehná, plecia, chrbát. Nielen pádlovanie, občas aj prenášanie paddleboardu cez nesplavné úseky, nafúkanie paddleboardu, pochod s plne naloženým batohom k miestu a z miesta splavu, podľa toho ako máte s kamošmi dohodnutú logistiku.

Používaš nejaké výživové doplnky? Čo všetko robíš pre svoju regeneráciu po fyzicky namáhavých splavoch?

Na doplnenie energie počas výkonu rôzne energetické tyčinky, čerstvé a sušené ovocie alebo orechové maslá. Na pitie si rád beriem iontové nápoje alebo minerálky zriedené vodou. Po výkone a počas regenerácie dopĺňam bielkoviny. Ku bežnej rastlinnej strave dopĺňam rastlinné proteíny, napríklad konopný proteín na raňajkovú kašu, niekedy tiež kolagén. Veľký pomocník je masážny valec. Hĺbkovú masáž si viem urobiť sám a výsledok je naozaj citeľný.

Ako ste na tom vy? Akému športu sa venujete? Ktoré svaly a kĺby sú pri vašom športe najviac namáhané? Napíšte nám do komentárov. Nezabúdate na doplnenie potrebných živín a dostaočný oddych, inšpirujte sa radami z nášho článku.

Bude vás zaujímať

Ako nahradiť mäso vo svojom jedálničku

0
Mäso je tradičnou súčasťou mnohých jedálničkov, ale čoraz viac ľudí objavuje rôznorodosť a výživné hodnoty rastlinných jedál. Ak sa rozhodnete znížiť alebo úplne eliminovať...

Poznáte účinky kurkumy?