5 zmien, ktoré musíte urobiť aby ste schudli, tretia časť: Zvýšte svoju mimo-tréningovú fyzickú aktivitu

V tejto sérii piatich mini článkov sa pozrieme na to, aké zmeny musíte urobiť, aby ste schudli. Konkrétne v tejto časti sa budeme zaoberať významom navyšovania bežnej dennej aktivity počas dňa.

Ďalším z dôvodov, prečo majú ľudia problém stratiť telesný tuk je, že keď znížime energetický príjem, zažívame zmeny v chemických procesoch, ktoré majú na svedomí energetický výdaj. Jednoducho povedané, znamená to, že keď obmedzíme príjem kalórií, zlenivieme.

Biochemický výskum ukázal, že mozog cíti energetický deficit a vysiela signály vo forme hormónov a neurotransmiterov, ktoré vedú k tomu, že sme počas dňa menej aktívni a tým pádom spálime menej kalórií. Môže sa zdať, že pri chudnutí nezáleží na tom, či využijete namiesto schodov výťah alebo zaparkujete rovno pred vchodom, no štúdie dokázali, že záleží. Všetko tieto drobnosti spadajú do kategórie mimo-tréningovej termogenézy (NEAT – non-exercise activity thermogenesis). Štúdie ukazujú, že ľudia sa stávajú menej aktívnymi a významne klesnú kalórie spálené prostredníctvom NEAT keď schudnú.

Jedna štúdia ukázala, že staršia žena, ktorá začala cvičebný program na chudnutie, nakoniec spálila až o 550 kalórií denne menej prostredníctvom NEAT aktivít. Síce cvičila pravidelne, no začala byť o mnoho menej aktívna v bežnom živote a jej celkový denný výdaj energie klesol o 260 kalórií denne.

Aké je riešenie?

Je ťažké prekabátiť vaše hormóny a neurotransmitery, ale aj tak existuje pár sľubných riešení. Za prvé, vyzerá to tak, že silový tréning zlepšuje NEAT. Jedna štúdia dokázala, že ženy, ktoré začali s programom silového tréningu po tom čo schudli 12 % telesného tuku, zvýšili svoju mimo-tréningovú fyzickú aktivitu o 63 kalórií. Výskumníci veria, že silovým tréningom ženy získajú lepšiu mobilitu a viac chodia a tiež, že sa zlepší ich vnímanie vlastného tela, čo im umožňuje byť aktívnejšie pri spontánnych aktivitách. To zvýšilo ich spálené NEAT kalórie a pomohlo im udržať si úbytok váhy.

Za druhé, vo vedomostiach je sila. Keď už viete o tom, že ľudia majú tendenciu zlenivieť potom čo schudnú, máte silu ovplyvniť to. Buďte zámerne aktívni. Plánujte si na voľný čas pohybové  aktivity namiesto ležania na gauči.

Vyskúšajte státie za pracovným stolom alebo aspoň časté pauzy, v ktorých sa poprechádzate a ponaťahujete. A nakoniec, niektorí ľudia radi využívajú spätnú väzbu ich dennej aktivity z rôznych zariadení ako napríklad krokomer a podobne. Takéto vychytávky sa vám môžu zísť, najmä ak je pre vás fyzická aktivita novinkou.

Bude vás zaujímať

Prečo jesť med? Sladká potravina s benefitmi pre zdravie

0
Med je pravdepodobne jednou z najstarších potravín, ktoré pozná ľudstvo. Jeho sladká chuť a mnohostranné využitie ho robia obľúbeným nielen v kuchyni, ale aj...

Poznáte účinky kurkumy?